Několik filmů z programu festivalu Nový ruský film, který v Česku probíhal od 5. do 11. listopadu 2018, vstoupilo na tzv. longlist nominovaných filmů na cenu ruské národní akademie filmových umění Zlatý orel 2018. V kategorii Nejlepší hraný film je představeno 30 snímků, mezi kterými jsou práce Alexeje Fedorčenka, Alexeje Germana ml., Kirilla Serebrennikova, Alexandra Kotta, Avdoty Smirnovové, Ivana Tverdovského, Věry Glagolevové a dalších. Kategorii Nejlepší animovaný film tvoří 33 snímků, Nejlepší dokumentární film 47 snímků a Nejlepší zahraniční film v ruském vysílání 38 snímků.
Z filmů programu festivalu Nový ruský film získaly nominaci snímky:
v kategorii Nejlepší hraný film:
Neprominutý, Selfie, Sobibor, Trenér, Nanečisto
v kategorii Nejlepší krátkometrážní film:
Ne
v kategorii Nejlepší režisérská práce:
Selfie (Nikolaj Chomeriki), Sobibor (Konstantin Chabenskij), Trenér (Danila Kozlovskij)
v kategorii Nejlepší herecký výkon v ženské roli:
Selfie (Julia Chluninová)
v kategorii Nejlepší herecký výkon v mužské roli:
Neprominutý (Dmitrij Nagijev), Sobibor (Konstantin Chabenskij), Trenér (Danila Kozlovskij)
v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli:
Selfie (Anna Michalkovová), Trenér (Olga Zujevová), Nanečisto (Julia Peresildová, Severija Janušauskajte)
v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli:
Loučit se nebudeme (Anatolij Guščin), Trenér (Andrej Smoljakov, Viktor Veržbickij, Vladimir Iljin), Nanečisto (Jevgenij Cyganov)
v kategorii Nejlepší práce kameramana:
Selfie (Vladimir Opeljanc), Sobibor (Ramunas Grejčus), Nanečisto (Alexandr Tananov)
v kategorii Nejlepší práce uměleckého režiséra:
První (Sergej Žakulin, Sergej Avstrijevskij, Michail Jegorov)
v kategorii Nejlepší práce kostýmního výtvarníka:
První (Jelena Barinová), Selfie (Tatjana Dolmatovská)
v kategorii Nejlepší filmová hudba:
Neprominutý (Mark Dorbskij), První (Alexej Šelygin), Sobibor (Kuzma Bodrov), Nanečisto (Kirill Richter)
v kategorii Nejlepší střih:
Neprominutý (Georgij Isaakjan), Nanečisto (Denis Krjučkov)
v kategorii Nejlepší práce mistra zvuku:
Sobibor (Oleg Petrenkin, Vincent Arnardi), Trenér (Alexej Samodelko), Nanečisto (Maxim Belovolov)
v kategorii Nejlepší vizuální efekty:
Nanečisto (Fjodor Žukov, Ilja Toropov)
v kategorii Nejlepší maskér:
První (Jelena Apanasevičová), Nanečisto (Jelena Fomičevová)
Členové akademie vyberou v každé kategorii 3 nominované s výjimkou kategorie Nejlepší hraný film, kde bude vybráno 5 nominovaných.
Slavnostní předání ceny Zlatý orel 2018 proběhne v prvním ateliéru filmové společnosti Mosfilm 26. ledna 2019.
Oficiálně cenu představuje soška zlatého orla.