a
Lorem ipsum dolor sit amet, consecte adipi. Suspendisse ultrices hendrerit a vitae vel a sodales. Ac lectus vel risus suscipit sit amet hendrerit a venenatis.
12, Some Streeet, 12550 New York, USA
(+44) 871.075.0336
silverscreen@edge-themes.com
Links
Follow Us
 

O festivalu

O festivalu

Ve dnech 5. až 11. listopadu bude v Česku probíhat první festival současné ruské kinematografie s názvem Nový ruský film. Iniciátorem a organizátorem tohoto festivalu je Velvyslanectví Ruské federace v České republice. Akce proběhne pod záštitou prezidenta České republiky Miloše Zemana, za podpory Ministerstva kultury RF, Federální agentury Rossotrudničestvo a Svazu kinematografistů RF. Producentem festivalu je agentura Essential Communication, která se specializuje na česko-ruské komunikační projekty.

Hlavním cílem festivalu je předvést českému divákovi v největší možné míře současnou ruskou kinematografii, její otevřenost a objektivitu a světovou úroveň ruských filmových producentů, herců a režisérů. Ruské filmy zhlédnou diváci v Praze, Olomouci, Zlíně a Jihlavě.

V Praze bude festival probíhat ve dnech 5. až 11. listopadu v kině Cinema City (Slovanský dům), v kině Dlabačov a v Městské knihovně. V Olomouci se bude festival konat od 5. do 7. listopadu v kině Metropol, v Jihlavě od 6. do 8. listopadu v kině Dukla a ve Zlíně od 4. do 7. listopadu v kině Golden Apple Cinema.

Program festivalu bude zahájen filmem Saljut 7. Dále byly na program navrženy filmy Legenda o Kolovratovi, Arytmie, Sobibor, Poslední bohatýr, Trenér, animované filmy, dokumentární film Stopa mamuta Sergeje Jastržembského a Divoký ráj: Rusko (National Geographic ve spolupráci s Rosatomem) ad. Na počest nedožitých 80 let Vladimira Vysockého bude během festivalu promítnut film Vysockij. Aspoň, že jsem živ.

Na festival byli také pozváni umělci jako Andrej Sokolov, Pavel Děrevjanko, Andrej Merzlikin, Ilja Malakov ad. Zúčastní se jej rovněž ruští producenti, režiséři a kameramani.

Součástí festivalu je i rozsáhlý doprovodný program: besedy s herci a režiséry. Konkrétně promítání filmu Vysockij. Aspoň, že jsem živ bude předcházet beseda se synem zpěváka a umělce Nikitou Vysockým a českým interpretem písní Vladimíra Vysockého Milanem Dvořákem.

Na promítnutí filmu Saljut-7, které festival zahájí, byl pozván Viktor Savinych, který se účastnil záchrany stejnojmenné kosmické stanice.

Před promítáním filmu Paměť podzimu proběhne beseda s režisérem filmu Andrejem Sokolovem a skladatelem Pavlem Kašinem.

Dále je naplánovaná beseda čtenářů se spisovatelem Sergejem Lukjaněnkem, který píše sci-fi a který je autorem knihy Nanečisto, předlohy stejnojmenného filmu.

Během festivalového týdne dále proběhne putovní výstava fotografií kapitána jaderného ledoborce 50 let Pobědy Dmitrije Lobusova, která zobrazuje ruský sever.

V rámci promítání filmů Legenda o Kolovratovi, Poslední bohatýr a animovaných filmů bude připraven ruský jarmark se speciálním programem pro děti, jako jsou kurzy malování dřevěných lžiček a tradičních ruských čepců kokošníků, představení vzpěračů ad. Ve spolupráci se společností Barrandov Studio proběhne výstava kostýmů z filmových pohádek.

Souběžně s festivalem se bude konat hra, jejíž zadání budou účastníkům zadávat baba Jaga, Kostěj Nesmrtelný a další postavy z ruských pohádek.

Ve spolupráci se společností Barrandov Studio a FAMU proběhne kulatý stůl představitelů české a ruské kinematografie věnovaný koprodukci. Také bude připravena exkurze účastníků festivalu do Barrandov Studio.

Několik slov úvodem

Vážení milovníci filmového umění,
Drazí přátelé,

mohu s jistotou říci, že ruská kinematografie v současnosti opět nabývá své někdejší slávy a láká jak domácí, tak zahraniční diváky. O tom se můžete přesvědčit, pokud se podíváte na filmy vybrané k promítání v Česku. K vidění budou práce uznávaných mistrů i talentovaných představitelů mladé generace ruské kinematografie.
Na programu festivalu jsou filmy různých žánrů a věříme, že budou zajímat nejširší okruh diváků všech věkových kategorií.
Jsem přesvědčen, že se tento festival stane důležitou událostí pro všechny milovníky filmů v Česku a názorně předvede bohatou paletu děl současné ruské kinematografie.
Přeji vám příjemné promítání.

Velvyslanec Ruské federace
v České republice A. V. Zmejevskij

Drazí přátelé,

Svaz kinematografistů Ruska přikládá velký význam propagaci nových ruských filmů na mezinárodní scéně a podporuje realizaci týdne současné ruské kinematografie – festivalu Nový ruský film v České republice.
Za spolupráce českých filmařů a ruských studií byly natočeny filmy jako Boj o Moskvu a Stalingrad od Jurije Ozerova, Boris Godunov od Sergeje Bondarčuka, 1612: Kronika smutných časů od Vladimira Chotiněnka, Stalingrad od Fjodora Bondarčuka, Romanovy: Věncenosnaja semja od Gleba Panfilova, Je těžké být bohem od Alexeje Germana, které se setkaly s úspěchem v kinech a získaly ocenění na festivalech.
Jsem si jistý, že festival Nový ruský film pomůže k dalšímu posílení rusko-české spolupráce v oblasti kinematografie.

S úctou,
předseda Svazu kinematografistů Ruska
N. S. Michalkov